FAQ

Mapa

  1. Na mapie brakuje ważnego punktu orientacyjnego.
  2. Na mapie brakuje szlaku.
  3. Czy będą dodane szlaki rowerowe?
  4. Na mapie brakuje regionu.
  5. Czy użytkownicy mogą dodawać szlaki?
  6. Przebieg szlaku na mapie różni się od tego w rzeczywistości.
  7. Na jakiej podstawie liczone są czasy przejść?
  8. Jak liczone jest nachylenie terenu?
  9. Podawane czasy są zaniżone / zawyżone.
  10. Dlaczego niektóre wysokości punktów nie zgadzają się z rzeczywistymi?
  11. Chcę dodać zdjęcie, ale na mapie nie ma punktu, w którym było ono wykonane. Co mogę zrobić?
  12. Zrobiłem zdjęcie z Ćwilina z widokiem na Babią Górę. W jakim punkcie powinienem je dodać?
  13. Dlaczego przebieg trasy pobranej w formacie GPX nie zgadza się z rzeczywistym przebiegiem trasy w terenie?
  14. Dlaczego nagrana trasa jest znacznie dłuższa niż zaplanowana? Skąd biorą się zawyżone wartości dla podejść i zejść?
  15. Dlaczego nie mogę zaimportować trasy?
  16. Czy można planować trasy poza szlakami?
  17. Dlaczego czasem nie da się zaplanować trasy po szlaku widocznym na mapie?
  18. Czy dostępna jest legenda do mapy?
  19. Jakie są różnice między funkcjami w serwisie www, aplikacją na Android i aplikacją na iOS?
  20. Co obejmuje Mapa Turystyczna Premium?

Współpraca

  1. Czy można u was umieścić reklamę?
  2. Czy udostępniacie mapy, które mogę wykorzystać w materiałach drukowanych?
  3. Czy wspieracie wydarzenia i organizacje turystyczne?
  4. Czy macie publiczne API?
  5. Czy można umieścić waszą mapę na innej stronie?

Mapa

  1. Na mapie brakuje ważnego punktu orientacyjnego.

    Obecnie w naszej bazie mamy głównie punkty, które znajdują się na skrzyżowaniach szlaków. Jest też trochę punktów na szlakach, ale są to rzadkie przypadki i dotyczą najważniejszych szczytów w danych regionach. Mamy w planach dodanie do mapy większej ilości punktów (zarówno na szlakach jak i poza nimi) takich jak np. szczyty, parkingi, przełęcze itp. Będą one możliwe do znalezienia w wyszukiwarce i będzie można uwzględnić je podczas planowania trasy.

  2. Na mapie brakuje szlaku.

    Obecnie mamy na mapie wyłącznie szlaki piesze trzech rodzajów: szlaki turystyczne (oficjalne PTTK-owskie), ścieżki dydaktyczne (edukacyjne, przyrodnicze, historyczne itp.) oraz szlaki spacerowe (w tym np. gminne, lokalne i inne niemające waloru edukacyjnego). Nie mamy szlaków rowerowych, narciarskich, konnych itp. Jeśli masz informacje o brakującym szlaku i jest to szlak pieszy, daj nam znać.

  3. Czy będą dodane szlaki rowerowe?

    Na razie nie planujemy dodawania szlaków rowerowych. Oprócz technicznej konieczności dodania takiej możliwości jest jeszcze druga kwestia: z naszych doświadczeń wynika, że często stan szlaków rowerowych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Czasem są one wręcz nieprzejezdne dla rowerów. Wiele z nich jest bardzo wymagających (np. luźne kamienie) i dla przeciętnego rowerzysty nie do pokonania. W naszej opinii konieczne byłoby więc dodanie skali trudności do szlaków rowerowych, co jest jednak obciążone sporą dozą subiektywności i wydaje nam się mało wiarygodne. Jako rowerzyści i potencjalni użytkownicy mapy rowerowej oczekiwalibyśmy wyznaczenia trasy przejezdnej, takiej na której nie byłoby konieczności prowadzenia roweru. Może inni rowerzyści mają inne podejście i lubią pokonywać przeszkody na trasie. Tu właśnie przejawia się ta subiektywność w korzystaniu ze szlaków rowerowych. A ponieważ zależy nam na tym, żeby Mapa była wiarygodna i pomagała ludziom, a nie była przyczyną nieprzyjemnych przygód, na razie kwestię szlaków rowerowych pozostawiamy na przyszłość.

  4. Na mapie brakuje regionu.

    Niestety nie mamy jeszcze opracowanej całej Polski, ale stopniowo uzupełniamy kolejne regiony. Oprócz polskich gór i pogórzy mamy też trochę obszarów nizinnych w różnych częściach kraju. Są to obszary, o które pytacie najczęściej (np. Kampinoski Park Narodowy, Roztocze) oraz takie, na których sami nagrywacie ślady i udostępniacie je nam do opublikowania na Mapie (np. Górny Śląsk, Wielkopolska). Zatem bądźcie z nami, regionów przybywa.

  5. Czy użytkownicy mogą dodawać szlaki?

    Bezpośrednio nie, ale ślady nagrywane przez użytkowników mogą być podstawą do dodawania szlaków przez nas. W ten sposób wspólnie z użytkownikami opracowaliśmy m.in. szlaki w Wielkopolskim Parku Narodowym. Zatem jeśli lubisz poszukiwanie szlaków w terenie, nagrywasz trasy i jesteś gotów na długie wycieczki, skontaktuj się z nami.

  6. Przebieg szlaku na mapie różni się od tego w rzeczywistości.

    Czasem przebiegi szlaków są zmieniane, czasem to my mamy w bazie stary lub po prostu niedokładny ślad. Jeśli zauważysz rozbieżności, prosimy o informację mailem. Przyda się też nagrany ślad GPX lub narysowana mapka - wszystko co pomoże nam wprowadzić korekty w przebiegu szlaku.

  7. Na jakiej podstawie liczone są czasy przejść?

    Czasy przejść liczymy z uniwersalnego wzoru. Przyjęliśmy że średnio turysta pokonuje 4 km w ciągu godziny. Dodatkowo na każde 100 metrów podejścia dodajemy 10 minut. Na obszarach gdzie występują znaczne utrudnienia w terenie i tam gdzie różnice wysokości są bardzo duże na niewielkich odcinkach (np. w Tatrach) dodatkowo wprowadzamy ręczne korekty, zwykle oparte na czasach z tabliczek. Nadal jednak nie ma gwarancji, że oszacowany przez nas czas pokryje się z rzeczywistym czasem twojej wycieczki. Bardzo istotne jest zarówno doświadczenie w poruszaniu się w górskim terenie jak i kondycja fizyczna. Warunki pogodowe to kolejny czynnik wpływający na czas przejścia. Ponadto często tabliczki pokazują czas „z zapasem”, gdzie szczególnie na podejściu można sporo nadrobić (np. szlak z Morskiego Oka na Rysy). Wszystkie te czynniki sprawiają, że czasy przejść należy traktować jako pewien punkt odniesienia. Najlepiej na podstawie kilku swoich wycieczek określić czy czasy odpowiadają naszemu tempu chodzenia - czy są zbyt rygorystyczne, czy za luźne. To porównanie może też być różne w różnych regionach w zależności od tego jak szybko poruszamy się na podejściach, zejściach czy po płaskim.

  8. Jak liczone jest nachylenie terenu?

    Nachylenie terenu wyrażone w procentach mówi o tym ile metrów w pionie zostało pokonanych na odcinku 100 metrów (po zrzutowaniu drogi na płaski odcinek). Na przykład nachylenie 12% oznacza, że na odcinku 100 metrów ("po płaskim") pokonane zostało 12 metrów w pionie. Wartość 100% odpowiada nachyleniu terenu o kącie 45°.

    Ze względu na stosowane przez nas korekty wysokości w niektórych punktach oraz niedokładności modelu wysokościowego, wartość podawanego nachylenia jest przybliżona i należy traktować ją jako wartość orientacyjną. Podział na przedziały widoczny jako kolorowe pola na wykresie jest umowny.

  9. Podawane czasy są zaniżone / zawyżone.

    Czasy przejść to w dużej mierze subiektywna kwestia. Zwykle w trudnym terenie ręcznie wprowadzamy korekty, jednak w Beskidach czy Bieszczadach zwykle sprawdzają się uniwersalne wzory. Oczywiście każdy musi uwzględnić w nich swoje możliwości i doświadczenie. Po kilku wycieczkach widać już czy chodzi się szybciej czy wolniej niż czasy na mapie i można wtedy następnym razem wziąć na to poprawkę. Zobacz też odpowiedź na pytanie Na jakiej podstawie liczone są czasy przejść?

  10. Dlaczego niektóre wysokości punktów nie zgadzają się z rzeczywistymi?

    Dane o wysokości nad poziomem morza pobieramy z zewnętrznego źródła i cechują się one pewnymi przybliżeniami. Stąd mogą pojawić się odchylenia od rzeczywistych wysokości. Jeśli różnica jest wg ciebie znacząca - daj nam znać, wprowadzimy korektę wysokości.

  11. Chcę dodać zdjęcie, ale na mapie nie ma punktu, w którym było ono wykonane. Co mogę zrobić?

    Zdjęcia (jak również opinie i linki) można dodawać nie tylko do punktów, lecz również do szlaków. Jeśli zdjęcie zostało wykonane na szlaku, należy przypiąć je do odpowiedniego odcinka. Odcinek ten można wybrać z mapy lub z listy szlaków na przebiegu trasy. Zobacz też: Dobre praktyki dodawania zdjęć oraz Dlaczego warto nagrywać trasy na potrzeby dodawania zdjęć.

  12. Zrobiłem zdjęcie z Ćwilina z widokiem na Babią Górę. W jakim punkcie powinienem je dodać?

    Przyjęliśmy taką konwencję dodawania zdjęć, że dodawane są one do punktu, z którego zostały zrobione. Zatem w tym konkretnym przypadku powinieneś dodać je do punktu Ćwilin. Podobnie rzecz ma się ze zdjęciami zrobionymi na szlaku, a pokazującymi widoki z niego - w tym przypadku zdjęcia powinny zostać dodane do odcinka. Dzięki takiemu przyporządkowaniu zdjęć galeria z całej trasy obrazuje widoki, które można podziwiać podczas prawdziwej wycieczki. Zobacz też: Dobre praktyki dodawania zdjęć oraz Dlaczego warto nagrywać trasy na potrzeby dodawania zdjęć.

  13. Dlaczego przebieg trasy pobranej w formacie GPX nie zgadza się z rzeczywistym przebiegiem trasy w terenie?

    Pomimo naszych starań przebiegi szlaków na mapie czasem są niedokładne lub po prostu inne niż przebieg szlaku w rzeczywistości. Może to wynikać ze zmian wprowadzanych w szlakach. Czasem może być to też efekt naszego błędu. Z naszego doświadczenia wynika, że długość rzeczywiście przebytej trasy jest często większa od tej zaplanowanej o około 5%, co przy dłuższych trasach może mieć już pewne znaczenie. Korzystając z naszych śladów GPX czy z nawigacji pamiętajcie, żeby traktować je jak wskazówki, a nie jak wyrocznię i w terenie zawsze kierować się swoim doświadczeniem i rozsądkiem oraz dostosować plan do warunków pogodowych i innych okoliczności.

  14. Dlaczego nagrana trasa jest znacznie dłuższa niż zaplanowana? Skąd biorą się zawyżone wartości dla podejść i zejść?

    Zasadniczą przyczyną naliczania zbyt dużych odległości nagrywanej trasy jest niedokładność próbek lokalizacji z modułu GPS w telefonie. Zwykle przy powiększeniu mapy z nagraną trasą widać, że próbki „skaczą” na boki. Z takich niedokładności potrafi się nazbierać naprawdę sporo dodatkowych kilometrów.

    Każdą nagraną trasę staramy się oczyścić z takich niedokładności. Zwykle udaje się to zrobić, jednak jeśli dużo próbek jest słabej jakości, to efekt jest niewystarczający, aby obliczyć rzeczywistą długość trasy.

    Drugą przyczyną opisywanego problemu jest niedokładność danych o wysokości n.p.m. pochodząca z tych próbek. Niestety odbiorniki GPS występujące w telefonach rzadko kiedy wyposażone są w wysokościomierz barometryczny i dlatego dane o przewyższeniach zazwyczaj wyliczane są na podstawie pozycji satelitów, co w przypadku liczenia wysokości n.p.m. jest bardzo niedokładne. Ponieważ wysokości dla poszczególnych próbek mogą się różnić o kilka - kilkanaście metrów, dla całej trasy błąd się kumuluje i wpływa na zawyżenie wartości przewyższeń.

    Czynnik ten powinien zostać wyeliminowany dzięki korektom wysokości. Dla tras nagranych w aplikacji Mapa Turystyczna włączamy je domyślnie, natomiast dla tras zaimportowanych z pliku można to zrobić ręcznie.

    Czytaj więcej: Jak obliczamy długości nagranych i zaplanowanych tras? oraz Oczyszczanie przebiegu nagranej trasy i korekty wysokości

  15. Dlaczego nie mogę zaimportować trasy?

    Import trasy z pliku dotyczy tras nagranych przy pomocy urządzeń GPS. Dodaliśmy tę opcję, aby można było zaimportować do naszego Serwisu trasy nagrane w innych aplikacjach niż Mapa Turystyczna.

    Jeśli trasa nie została nagrana przy pomocy urządzenia GPS tylko utworzona w serwisie czy aplikacji do planowania tras, to może nie mieć prawidłowych próbek czasu, które są niezbędne, aby taką trasę zaimportować do naszego Serwisu. Odradzamy importowanie takich tras jako "nagranych".

    Jeśli jednak musisz to zrobić, to konieczne jest dodanie próbek czasu do pliku GPX. Można to zrobić na przykład na tej stronie. Należy tam wgrać plik GPX, ustawić datę wędrówki oraz średnią prędkość, pobrać plik GPX z uzupełnionymi danymi i zaimportować go do naszego Serwisu.

  16. Czy można planować trasy poza szlakami?

    Tak, można! Obecnie mamy 3 tryby planowania:

    • turystyczny: preferuje chodzenie szlakami, jednak może się zdarzyć, że ominie szlak jeśli ten idzie bardzo naokoło,
    • najkrótszy: szuka trasy najkrótszej, bez względu na to czy są na niej szlaki czy nie,
    • preferujący jeden szlak: preferuje chodzenie jednym typem szlaku (typ szlaku to np: czerwony turystyczny, niebieski turystyczny, zielona ścieżka dydaktyczna, czerwona ścieżka dydaktyczna itd.); odpowiedni do planowania tras np. Głównym Szlakiem Sudeckim, Świętokrzyskim czy Beskidzkim; pomimo naszych starań może się zdarzyć, że znajdzie trasę innym typem szlaku niż zadany.
    • Pamiętajcie, że jeśli planowanie nie zwraca oczekiwanych wyników, zawsze możecie dodać do trasy punkty pośrednie w dowolnym miejscu na mapie.

  17. Dlaczego czasem nie da się zaplanować trasy po szlaku widocznym na mapie?

    Jeśli planowanie omija szlak widoczny na mapie, oznacza to, że w rzeczywistości nie ma tam przejścia. Powodem może być np. remont, teren budowy, brak mostu, gęste zarośla czy zaorana droga. Dotyczy to zwykle szlaków nie odnawianych, których dawny przebieg nie przystaje do obecnych warunków terenowych, a jednak znaki w tych kłopotliwych miejscach nadal można odnaleźć. Inny częsty przykład to szlaki, których dotychczasowy przebieg został przerwany przez budowę drogi, a nowy nie został jeszcze wyznaczony. W tych i podobnych przypadkach zaplanowana zostanie trasa możliwa do przejścia, omijająca problematyczny odcinek szlaku.

  18. Czy dostępna jest legenda do mapy?
  19. Jakie są różnice między funkcjami w serwisie www, aplikacją na Android i aplikacją na iOS?

    W ramach Mapy Turystycznej rozwijamy obecnie trzy produkty: serwis mapa-turystyczna.pl, aplikację dla systemu Android i aplikację dla systemu iOS. Dążymy do tego, aby każdy z tych produktów był dla was użyteczny i dostarczał wam to, czego potrzebujecie. Nie da się jednak uniknąć tego, że istnieją między nimi różnice. Poniżej przedstawiamy zestawienie funkcji, które porządkuje wiedzę o funkcjach w Mapie.

    × funkcja nie dotyczy tego produktu – funkcja nie jest wdrożona funkcja dostępna w Premium

    mapa-turystyczna.pl Android iOS
    Logowanie i dostęp do konta
    Dodawanie zdjęć, linków i komentarzy
    Wyszukiwanie tras online
    Wyszukiwanie tras offline ×
    Mapa Sygnatury
    Mapa turystyczna - warstwa online na mapie
    Mapa turystyczna - do pobrania ×
    Nawigacja ×
    Brak reklam
    Galeria zdjęć zaplanowanej trasy
    Polecane trasy
    Komunikaty o szlakach
    Synchronizacja zaplanowanych i zapisanych tras
    Powiadomienia
    Moje trasy na mapie
    Statystyki tras
    Statystyki tras w regionach
    Zaplanowane trasy
    Zapisywanie zaplanowanych tras
    Drukowanie zaplanowanej trasy × ×
    Interaktywny profil zaplanowanej trasy
    Punktacja GOT
    Zapisanie profilu wysokości zaplanowanej trasy
    Zapisanie śladu GPX zaplanowanej trasy
    Edycja zaplanowanej trasy (nazwa, opis, status, data przebycia)
    Edycja zaplanowanej trasy (przebieg)
    Wyszukiwanie na liście zaplanowanych tras
    Filtrowanie i sortowanie na liście zaplanowanych tras
    Nagrane trasy
    Nagrywanie tras ×
    Zapisanie śladu GPX nagranej trasy
    Interaktywny profil nagranej trasy
    Zapisanie profilu wysokości nagranej trasy
    Edycja nagranej trasy (tytuł, opis, status)
    mapa-turystyczna.pl Android iOS
  20. Co obejmuje Mapa Turystyczna Premium?

    Mapa Turystyczna Premium to dodatkowe funkcje poza tymi dostępnymi za darmo dla wszystkich użytkowników. Docelowo chcemy wdrożyć jedno wspólne konto Premium na wszystkich trzech platformach: w serwisie www, aplikacji dla Androida i aplikacji dla iOS dostępne w modelu subskrypcji. Obecnie jesteśmy na etapie przejściowym, w którym:

    • serwis www jest bezpłatny, dostępne są dodatkowe funkcje po wykupieniu dostępu Premium,
    • aplikacja na Android jest bezpłatna, dostępne są dodatkowe funkcje po wykupieniu dostępu Premium,
    • aplikacja na iOS jest płatna - osobno od konta Premium.

    Aby obecne rozwiązanie było dla użytkowników, zarówno dotychczasowych jak i nowych, korzystne zanim wprowadzimy wspólne konto Premium dla wszystkich trzech platform, oferujemy użytkownikom następujące udogodnienia:

    • Użytkownicy aplikacji iOS otrzymają od nas dostęp do Mapy Turystycznej Premium na okres 12 miesięcy.
    • Użytkownicy którzy wykupią subskrypcję Mapy Turystycznej Premium na okres 12 miesięcy, jeśli wyrażą taką chęć, otrzymają kod umożliwiający pobranie aplikacji na iOS.

Współpraca

  1. Czy można u was umieścić reklamę?

    Napisz do nas - jesteśmy otwarci na propozycje i chętnie porozmawiamy o możliwościach współpracy.

  2. Czy udostępniacie mapy, które mogę wykorzystać w materiałach drukowanych?

    Tak! Nasze mapy i profile wysokości pojawiają się w magazynach i w materiałach organizatorów biegów. Zobacz na naszym blogu jak wyglądają i napisz do nas jeśli jesteś zainteresowany współpracą.

  3. Czy wspieracie wydarzenia i organizacje turystyczne?

    Jeśli zastanawiasz się czy możemy w jakiś sposób współpracować, nie wahaj się z nami skontaktować :) W różny sposób wspieraliśmy m.in. Wyrypę Beskidzką, Beskidzką 160, Grupę Wałbrzysko-Kłodzką GOPR czy wrocławskie Lasy Państwowe i grono to nadal się poszerza.

  4. Czy macie publiczne API?

    Niestety nie. Nie mamy póki co planów aby takie API wystawiać.

  5. Czy można umieścić waszą mapę na innej stronie?

    Jak najbardziej. Można dodać mapę z zaplanowaną trasą wklejając na swoją stronę przygotowany kod. O szczegółach można przeczytać na naszym blogu. Mapa jest w pełni interaktywna i przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Jeśli wolisz statyczny obrazek, możesz umieścić na swojej stronie zrzut ekranu z naszej mapy - jednak w tym przypadku prosimy o wyraźne opisanie źródła i zamieszczenie odnośnika do naszej strony (https://mapa-turystyczna.pl).