FAQ

Mapa

 1. Na mapie brakuje ważnego punktu orientacyjnego.
 2. Na mapie brakuje szlaku.
 3. Jak odnaleźć Główny Szlak Beskidzki?
 4. Czy będą dodane szlaki rowerowe?
 5. Na mapie brakuje regionu.
 6. Czy użytkownicy mogą dodawać szlaki?
 7. Przebieg szlaku na mapie różni się od tego w rzeczywistości.
 8. Na jakiej podstawie liczone są czasy przejść?
 9. Podawane czasy są zaniżone / zawyżone.
 10. Dlaczego niektóre wysokości punktów nie zgadzają się z rzeczywistymi?
 11. Chcę dodać zdjęcie, ale na mapie nie ma punktu, w którym było ono wykonane. Co mogę zrobić?
 12. Zrobiłem zdjęcie z Ćwilina z widokiem na Babią Górę. W jakim punkcie powinienem je dodać?
 13. Dlaczego przebieg trasy pobranej w formacie GPX nie zgadza się z rzeczywistym przebiegiem trasy w terenie?
 14. Czy można planować trasy poza szlakami?
 15. Jakie są różnice między funkcjami w serwisie www, aplikacją na Android i aplikacją na iOS?
 16. Dlaczego aplikacja na iOS jest płatna, a na Androida nie?

Współpraca

 1. Czy można u was umieścić reklamę?
 2. Czy udostępniacie mapy, które mogę wykorzystać w materiałach drukowanych?
 3. Czy wspieracie wydarzenia i organizacje turystyczne?
 4. Czy macie publiczne API?
 5. Czy można umieścić waszą mapę na innej stronie?
 6. Czy macie baner, który mogę wstawić na swoją stronę?

Mapa

 1. Na mapie brakuje ważnego punktu orientacyjnego.

  Obecnie w naszej bazie mamy głównie punkty, które znajdują się na skrzyżowaniach szlaków. Jest też trochę punktów na szlakach, ale są to rzadkie przypadki i dotyczą najważniejszych szczytów w danych regionach. Mamy w planach dodanie do mapy większej ilości punktów (zarówno na szlakach jak i poza nimi) takich jak np. szczyty, parkingi, przełęcze itp. Będą one możliwe do znalezienia w wyszukiwarce i będzie można uwzględnić je podczas planowania trasy.

 2. Na mapie brakuje szlaku.

  Jeśli chodzi o szlaki, to obecnie mamy na mapie głównie piesze szlaki PTTK-owskie. Nie mamy szlaków rowerowych, narciarskich, konnych, ścieżek przyrodniczych itp. Jeśli masz informacje o brakującym szlaku i jest to pieszy szlak PTTK, daj nam znać.

 3. Jak odnaleźć Główny Szlak Beskidzki?

  Niestety obecnie nie mamy stron poświęconych całym nazwanym szlakom takim jak na przykład Główny Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki, Orla Perć itp. Planujemy dodać taką funkcję w przyszłości. Można natomiast łatwo zaplanować trasę wiodącą tego typu szlakami, jeśli zna się punkt początkowy i końcowy, ponieważ szlak znakowany jest zwykle jednym i tym samym kolorem. Po wyszukaniu trasy trzeba wybrać opcję jeden kolor.

 4. Czy będą dodane szlaki rowerowe?

  Na razie nie planujemy dodawania szlaków rowerowych. Oprócz technicznej konieczności dodania takiej możliwości jest jeszcze druga kwestia: z naszych doświadczeń wynika, że często stan szlaków rowerowych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Czasem są one wręcz nieprzejezdne dla rowerów. Wiele z nich jest bardzo wymagających (np. luźne kamienie) i dla przeciętnego rowerzysty nie do pokonania. W naszej opinii konieczne byłoby więc dodanie skali trudności do szlaków rowerowych, co jest jednak obciążone sporą dozą subiektywności i wydaje nam się mało wiarygodne. Jako rowerzyści i potencjalni użytkownicy mapy rowerowej oczekiwalibyśmy wyznaczenia trasy przejezdnej, takiej na której nie byłoby konieczności prowadzenia roweru. Może inni rowerzyści mają inne podejście i lubią pokonywać przeszkody na trasie. Tu właśnie przejawia się ta subiektywność w korzystaniu ze szlaków rowerowych. A ponieważ zależy nam na tym, żeby Mapa była wiarygodna i pomagała ludziom, a nie była przyczyną nieprzyjemnych przygód, na razie kwestię szlaków rowerowych pozostawiamy na przyszłość.

 5. Na mapie brakuje regionu.

  Obecnie na mapie mamy głównie szlaki z obszarów polskich gór i pogórz. Dodaliśmy też na waszą prośbę kilka innych regionów w naszym kraju (np. Kampinoski Park Narodowy), są też niektóre regiony gór czeskich i słowackich. Staramy się dodawać regiony, których najbardziej wam brakuje, choć czasem prosimy was o dużą dozę cierpliwości w oczekiwaniu na nie. Czy w przyszłości będziemy mieli szlaki z całej Polski? Tego jeszcze nie wiemy. Póki co uzupełniamy regiony najchętniej przez was odwiedzane.

 6. Czy użytkownicy mogą dodawać szlaki?

  Na ten moment nie ma takiej możliwości. Udział użytkowników w uzupełnianiu bazy szlaków byłby wspaniały, ale nie mamy jeszcze narzędzia, które umożliwiłoby komfortową pracę wielu osób jednocześnie.

 7. Przebieg szlaku na mapie różni się od tego w rzeczywistości.

  Czasem przebiegi szlaków są zmieniane, czasem to my mamy w bazie stary lub po prostu niedokładny ślad. Jeśli zauważysz rozbieżności, prosimy o informację mailem. Przyda się też nagrany ślad GPX lub narysowana mapka - wszystko co pomoże nam wprowadzić korekty w przebiegu szlaku.

 8. Na jakiej podstawie liczone są czasy przejść?

  Czasy przejść liczymy z uniwersalnego wzoru. Przyjęliśmy że średnio turysta pokonuje 4 km w ciągu godziny. Dodatkowo na każde 100 metrów podejścia dodajemy 10 minut. Na obszarach gdzie występują znaczne utrudnienia w terenie i tam gdzie różnice wysokości są bardzo duże na niewielkich odcinkach (np. w Tatrach) dodatkowo wprowadzamy ręczne korekty, zwykle oparte na czasach z tabliczek. Nadal jednak nie ma gwarancji, że oszacowany przez nas czas pokryje się z rzeczywistym czasem twojej wycieczki. Bardzo istotne jest zarówno doświadczenie w poruszaniu się w górskim terenie jak i kondycja fizyczna. Warunki pogodowe to kolejny czynnik wpływający na czas przejścia. Ponadto często tabliczki pokazują czas „z zapasem”, gdzie szczególnie na podejściu można sporo nadrobić (np. szlak z Morskiego Oka na Rysy). Wszystkie te czynniki sprawiają, że czasy przejść należy traktować jako pewien punkt odniesienia. Najlepiej na podstawie kilku swoich wycieczek określić czy czasy odpowiadają naszemu tempu chodzenia - czy są zbyt rygorystyczne, czy za luźne. To porównanie może też być różne w różnych regionach w zależności od tego jak szybko poruszamy się na podejściach, zejściach czy po płaskim.

 9. Podawane czasy są zaniżone / zawyżone.

  Czasy przejść to w dużej mierze subiektywna kwestia. Zwykle w trudnym terenie ręcznie wprowadzamy korekty, jednak w Beskidach czy Bieszczadach zwykle sprawdzają się uniwersalne wzory. Oczywiście każdy musi uwzględnić w nich swoje możliwości i doświadczenie. Po kilku wycieczkach widać już czy chodzi się szybciej czy wolniej niż czasy na mapie i można wtedy następnym razem wziąć na to poprawkę. Zobacz też odpowiedź na pytanie Na jakiej podstawie liczone są czasy przejść?

 10. Dlaczego niektóre wysokości punktów nie zgadzają się z rzeczywistymi?

  Dane o wysokości nad poziomem morza pobierane są z serwisu Google, który posługuje się pewnymi przybliżeniami. Stąd mogą pojawić się odchylenia od rzeczywistych wysokości. Jeśli różnica jest wg ciebie znacząca - daj nam znać, wprowadzimy korektę wysokości.

 11. Chcę dodać zdjęcie, ale na mapie nie ma punktu, w którym było ono wykonane. Co mogę zrobić?

  Zdjęcia (jak również opinie i linki) można dodawać nie tylko do punktów, lecz również do szlaków. Jeśli zdjęcie zostało wykonane na szlaku, należy przypiąć je do odpowiedniego odcinka. Odcinek ten można znaleźć w wyszukiwarce (jeśli ma nazwę np. Perć Akademików), wybrać go z mapy lub z listy szlaków na przebiegu trasy.

 12. Zrobiłem zdjęcie z Ćwilina z widokiem na Babią Górę. W jakim punkcie powinienem je dodać?

  Przyjęliśmy taką konwencję dodawania zdjęć, że dodawane są one do punktu, z którego zostały zrobione. Zatem w tym konkretnym przypadku powinieneś dodać je do punktu Ćwilin. Podobnie rzecz ma się ze zdjęciami zrobionymi na szlaku, a pokazującymi widoki z niego - w tym przypadku zdjęcia powinny zostać dodane do szlaku. Dzięki takiemu przyporządkowaniu zdjęć galeria z całej trasy obrazuje widoki, które można podziwiać podczas prawdziwej wycieczki.

 13. Dlaczego przebieg trasy pobranej w formacie GPX nie zgadza się z rzeczywistym przebiegiem trasy w terenie?

  Pomimo naszych starań przebiegi szlaków na mapie czasem są niedokładne lub po prostu inne niż przebieg szlaku w rzeczywistości. Może to wynikać ze zmian wprowadzanych w szlakach. Czasem może być to też efekt naszego błędu. Z naszego doświadczenia wynika, że długość rzeczywiście przebytej trasy jest często większa od tej zaplanowanej o około 5%, co przy dłuższych trasach może mieć już pewne znaczenie. Korzystając z naszych śladów GPX czy z nawigacji pamiętajcie, żeby traktować je jak wskazówki, a nie jak wyrocznię i w terenie zawsze kierować się swoim doświadczeniem i rozsądkiem oraz dostosować plan do warunków pogodowych i innych okoliczności.

 14. Czy można planować trasy poza szlakami?

  Niestety obecnie nie ma możliwości planowania tras poza szlakami. Jest to dość skomplikowany technicznie temat i póki co nie mamy możliwości się nim zająć. Docelowo bardzo chcemy mieć taką funkcję na Mapie, ale na ten moment niestety można planować tylko po szlakach.

 15. Jakie są różnice między funkcjami w serwisie www, aplikacją na Android i aplikacją na iOS?

  W ramach Mapy Turystycznej rozwijamy obecnie trzy produkty: serwis mapa-turystyczna.pl, aplikację dla systemu Android i aplikację dla systemu iOS. Dążymy do tego, aby każdy z tych produktów był dla was użyteczny i dostarczał wam tego, co potrzebujecie. Nie da się jednak uniknąć tego, że istnieją między nimi różnice. Poniżej przedstawiamy zestawienie funkcji, które porządkuje wiedzę o funkcjach w Mapie.

  mapa-turystyczna.pl Aplikacje mobilne
  desktop_windows phone_android android star android
  Darmowa Darmowa Darmowa Płatna (subskrypcja) Płatna (jednorazowo)
  Logowanie i dostęp do konta launch check_circle check_circle check_circle check_circle
  Dodawanie zdjęć, linków i komentarzy check_circle
  Wyszukiwanie tras online launch launch check_circle check_circle check_circle check_circle check_circle
  Wyszukiwanie tras offline × ×
  Mapa Sygnatury launch check_circle check_circle
  Mapy offline launch × × check_circle check_circle
  Nawigacja launch × check_circle check_circle
  Reklamy check_circle check_circle
  Punktacja GOT check_circle check_circle
  Galeria zdjęć zaplanowanej trasy launch launch launch check_circle check_circle check_circle check_circle check_circle
  Polecane trasy launch check_circle
  Komunikaty o szlakach launch check_circle check_circle
  Synchronizacja zaplanowanych i zapisanych tras launch launch check_circle check_circle check_circle check_circle
  Powiadomienia check_circle
  Zaplanowane trasy
  Zapisywanie zaplanowanych tras check_circle check_circle check_circle check_circle
  Drukowanie zaplanowanej trasy check_circle
  Interaktywny profil zaplanowanej trasy launch launch check_circle check_circle check_circle check_circle check_circle
  Zapisanie profilu wysokości zaplanowanej trasy check_circle
  Zapisanie śladu GPX zaplanowanej trasy check_circle check_circle check_circle
  Edycja zaplanowanej trasy (nazwa, opis, status, data przebycia) launch launch check_circle check_circle check_circle check_circle
  Edycja zaplanowanej trasy (przebieg) check_circle
  Wyszukiwanie na liście zaplanowanych tras launch check_circle check_circle check_circle check_circle
  Filtrowanie i sortowanie na liście zaplanowanych tras launch check_circle check_circle check_circle
  Nagrane trasy
  Nagrywanie tras × check_circle check_circle check_circle
  Zapisanie śladu GPX nagranej trasy check_circle check_circle check_circle
  Interaktywny profil nagranej trasy check_circle
  Zapisanie profilu wysokości nagranej trasy check_circle
  Edycja nagranej trasy (tytuł, opis, status) check_circle check_circle check_circle check_circle
  mapa-turystyczna.pl Aplikacje mobilne
  desktop_windows phone_android android star android

  × funkcja nie dotyczy tego produktu, – funkcja nie jest wdrożona

 16. Dlaczego aplikacja na iOS jest płatna, a na Androida nie?

  Aplikacje na Androida i na iOS nie są takie same - szczegółowe różnice przedstawia powyższa tabela. W skrócie - aplikacja na iOS jest płatna jednorazowo i są w niej wszystkie funkcje jakie ta aplikacja oferuje. Natomiast aplikacja na Android w wersji podstawowej jest bezpłatna, ale wykupując subskrypcję można ją poszerzyć o dodatkowe funkcje - m.in. pobieranie map offline i nawigację. Na razie przyjęliśmy taki sposób udostępniania aplikacji. Czy zmieni się to w przyszłości? Nie wykluczamy takiego scenariusza.

Współpraca

 1. Czy można u was umieścić reklamę?

  Napisz do nas - jesteśmy otwarci na propozycje i chętnie porozmawiamy o możliwościach współpracy.

 2. Czy udostępniacie mapy, które mogę wykorzystać w materiałach drukowanych?

  Tak! Nasze mapy i profile wysokości pojawiają się w magazynach i w materiałach organizatorów biegów. Zobacz na naszym blogu jak wyglądają i napisz do nas jeśli jesteś zainteresowany współpracą.

 3. Czy wspieracie wydarzenia i organizacje turystyczne?

  Jeśli zastanawiasz się czy możemy w jakiś sposób współpracować, nie wahaj się z nami skontaktować :) W różny sposób wspieraliśmy m.in. Wyrypę Beskidzką, Beskidzką 160, Grupę Wałbrzysko-Kłodzką GOPR czy wrocławskie Lasy Państwowe i grono to nadal się poszerza.

 4. Czy macie publiczne API?

  Niestety nie. Nie mamy póki co planów aby takie API wystawiać.

 5. Czy można umieścić waszą mapę na innej stronie?

  Jak najbardziej. Można dodać mapę z zaplanowaną trasą wklejając na swoją stronę przygotowany kod. O szczegółach można przeczytać na naszym blogu. Obecnie niestety mapa ta ma formę statyczną, więc nie jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Mamy w planach usprawnić ją tak, aby była w pełni interaktywna i, co za tym idzie, w pełni responsywna. Jeśli obecna forma mapy nie jest dla ciebie odpowiednia, możesz umieścić na swojej stronie zrzut ekranu z naszej mapy - jednak w tym przypadku prosimy o wyraźne opisanie źródła i zamieszczenie odnośnika do naszej strony (https://mapa-turystyczna.pl).

 6. Czy macie baner, który mogę wstawić na swoją stronę?

  Tak, poniższy kod wstawia odnośnik do naszej mapy w formie banera. Wstaw poniższy kod na swoją stronę:

  aby otrzymać taki baner:

  Serwis mapa-turystyczna.pl

  Jeśli potrzebujesz baner w innym formacie lub kolorystyce, napisz do nas!